מהו עיוורון, ואיך מתמודדים איתו

מצב  של עיוורון הוא בעצם נכות, נכות זו מתכוונת ללקות ראייה חוסר יכולת לראות, נכות זו יכולה להיות מום עוד מלידה או מפגיעה בעיניים בעקבות תאונה או בעקבות מחלות כמו גלאוקומה, עיוור הוא בעיקרון אדם שלא מסוגל לראות אפילו אלומה קטנה של אור. לקוי ראייה מכנים גם אדם שלא יכול לראות לחלוטין אבל גם אנשים שיש להם לקות ראייה אחרת רואים יותר או רואים פחות זה לא משנה, אנשים עם לקות ראייה קשה, מקבלים תעודת עיוור ממשרד העבודה והרווחה.

איך עיוורים יכולים להתמודד עם לקותם

לא סתם אומרים אל תשים מכשול לפני עיוור, לעיוורים ממש לא קל עם הלקות שלהם והיום עם הטכנולוגיה שמתפתחת בתחום רפואת העיניים מנסים כמה שיותר לפתח מוצרים שיכולים לעזור להם בחיי היום יום בפעולות פשוטות שאנו אפילו לא מעריכים עד כמה אנו ברי מזל שאנו יכולים לעשות פעילויות אלו, כמו למשל לקרוא ספרים, העיוורים הרי לא יכולים לראות את האותיות שלא נדבר את הקטנות בהן, ישנם כל מיני אפשרויות במיוחד בעזרת אמצעים אופטיים שונים, משקפיים עם הגדלות מיוחדות ואור שמכוון לכיוון האותיות וזכוכית מגדלת שמגדילה פי כמה וכמה את האותיות וזה יכול לעזור לאנשים עם לקות ראייה מסוימת לקרוא.

אנשים שהם עיוורים באופן מוחלט, והלקות שלהם מתבטאת בצורה קשה במיוחד, נעזרו מאז ומתמיד בכתב ברייל, מדובר בכתב מיוחד שנוצר באמצעות בליטות מיוחדות על גבי הדף, וכך ע"י למידה של הבליטות הללו שמייצגות אותיות, כך העיוורים יכולים ללמוד לקרוא ובסופו של דבר ליהנות מספרים בכתב ברייל כמו שאנו נהנים מספרים רגילים. כתב הברייל, עכשיו מוטמע למען עזרת ציבור הנכים וכבדי הראייה גם בחברות האוטובוסים, הן שמו בליטות על התחנות שיעזרו לעיוורים לגלות באיזה תחנה ואיזה קו הם נמצאים.

העיוורים גם נעזרים במקל נחייה מיוחד, הוא מחולק בד"כ ל 4 חלקים מתקפלים שהעיוור יכול לפתוח אותם לכדי מקל שלם, יש מקלות שיש להם בקצה שלהם מעין תוספת גומי, שיכולה לבלום את התחלקות המקל, בנוסף למקל הנחייה העיוור יכול להיעזר בכלב נחייה מאולף שאומן במיוחד ללוות נכים לכל מקום שיצטרכו וידע לעצור כשיש מכשול ולהמשיך עם הנכה ללכת כשבטוח.