ניתוח הרפרקציה SMILE

ניתוח רפרקציה הוא ניתוח לייזר לתיקון ראייה. מסתבר כי יותר מרבע מאוכלוסיית העולם סובלת מקוצר ראייה, ולכן מזה למעלה ממאה שנים מנסים רופאים לתקן בעיות ראייה באמצעים כירורגיים.

ניתוח רפרקציה

ניתוח לייזר לתיקון הראיה יכול לשמש לטיפול במגוון של בעיות, החל מקוצר ראייה, עבור ברוחק ראייה, וכלה באסטיגמטיזם. לייזר הוא כידוע ראשי תיבות של הביטוי Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. כבר בשנות ה-60, רופאי העיניים היו הראשונים מבין הרופאים אשר השתמשו בלייזר לצורך טיפול במחלות ובעיות של הרשתית.

יש מספר שימושים ללייזר בטיפול בבעיות של הרשתית. ראשית, לתיקון קוצר ראייה. במצב זה מסירים את הרקמה ממרכז הקרנית באופן כזה שהקרנית נעשית שטוחה יותר. שנית, לתיקון רוחק ראייה. במצב זה מסירים רקמה מהיקף הקרנית וגורמים לה להתקמר. שלישית, לתיקון אסטיגמטיזם. במצב זה משייפים את הקרנית בצורה אובלית במקום בצורה עגולה. כל הטיפולים הללו מתקנים באופן זה או אחר את תהליך שבירת האור בקרנית.

מהו הניתוח בשיטת SMILE?

ניתוח בשיטת SMILE, ראשי תיבות של Small Incision Lenticule Extraction, עושה שימוש בלייזר על מנת לחתוך שכבה של קרנית דמוית עדשה בתוך עומק הקרנית. אותה פיסת קרנית אשר נחתכה נשלפת מתוך הקרנית בהמשך באמצעות חתך זעיר בגודל של 2 עד 4 מילימטרים.

היתרונות של ניתוח הרפרקציה בשיטת SMILE הינם רבים, וחלקם קשורים בסוג הלייזר בו נעשה שימוש – לייזר פמטו-שניה (VisuMax). בשיטה זו קרן הלייזר איננה מושפעת ממשתנים וממרכיבים סביבתיים. כך למשל, קרן הלייזר אינה צריכה לעבור דרך האוויר ולפגוע ממרחק בשכבות של הסטרומה של הקרנית.

יתרון נוסף הינו הדיוק. למרות שזו עדיין טכנולוגיה חדשה, כבר עתה ברור כי בשיטת SMILE יש דיוק גבוה יותר בטיפולים בקוצר ראייה גבוהה. בטיפולים מסוג זה ניתוחי האקסימר המוכרים הינם פחות מדוייקים.

סיכום

ניתוח רפרקציה בשיטת SMILE הינו דרך חדשנית לטיפול בבעיות של הקרנית. מסיבה זו, ניתוחים אלה הולכים ותופסים פופולריות בכל רחבי העולם, וגם בישראל. יחד עם זאת, אין זו הפתעה כי ניתוח ללא חיתוך הקרנית קוסם למטופלים רבים.